Tomáš Švaříček v Africe započal dvouletou cestu kolem světa

17. února 2016

článek v e-deníku KOLO.cz

https://kolo.cz/clanek/tomas-svaricek-v-africe-zapocal-dvouletou-cestu-kolem-sveta/kategorie/kolo-o-cem-se-mluvi

 

Tomáš Švaříček v Africe započal dvouletou cestu kolem světa

 

Čerstvě a šťastně ženatý Tomáš Švaříček, se na podzim minulého roku vydal na sólo cestu kolem světa na kole. I přes zdravotní obtíže, které jej během cesty potkaly, zdárně pokračuje ve své cestě dále. Nyní zrovna objevuje krásy africké Etiopie.

 

 

 

 

Tomáš Švaříček má zajímavou práci, dobré přátele a nedávno se oženil. Přesto se rozhodl vše známé odložit a vydat se na kole napříč kontinenty. Proč? "Protože si uvědomuji, že přichází čas založit rodinu a usadit se. A ačkoliv si opravdu přeji jednou zasadit strom, postavit dům a založit rodinu, přeji si také, jednou až přijde moje chvíle říct, že jsem tento život opravdu prožil, nikoliv pouze přežil," vysvětluje. Má v plánu navštívit Afriku, Ameriku a pak pokud snad i Austrálii a Asii. Dnes je na cestě už 130. den, má za sebou hodně přes 6000 kilometrů a navštívil "kolmo" už třináct států.

 

Jak se Tomáš Švaříček balil na cestu si můžete přečíst zde. Ale s odjezdem to až tak jednoduché nebylo a kvůli bolestem zad musel Tomáš termín startu přehodnotit. Posunul jej o necelý měsíc a 10. října nakonec opravdu vyrazil. "Najednou mi tak představa, že vyrazím a objedu svět, přišla úsměvná a jakoby z jiné doby," uvedl cyklocestovatel na svém webu.

Úvod jeho cesty vedl přes Maďarsko a Srbsko. "Maďarsko je z mého pohledu země věčného deště, silného protivětru, milých lidí. Ve městech jsou řidiči velmi přátelští vůči cyklistům, mimo město už tolik ne. A Srbsko jsem vnímal jako mírně pochmurnou, ale krásnou zemi," zhodnotil Tomáš Švaříček, který pak pokračoval do Chorvatska a Bosny. Po cestě se nemohl vyhnout uprchlíkům a palčivý evropský problém tak mohl vnímat na vlastní oči.

 

Následovala Černá Hora a Albánie, která mu připadala jako z divokého západu, a Řecko. Pak už cyklista z Vysočiny opustil Evropu a letecky se přesunul do Káhiry. Problémy s vízem do Etiopie jej v hlavním městě Egypta trochu zdržely, ale nakonec mohl znovu osedlat svého dvoukolého oře a přes Súdán pokračovat právě do zmíněné Etiopie.

V Etiopii je Tomáš Švaříček i teď. Je to už jeho třináctý stát na cestě kolem světa, kterou si naplánoval na dva roky. Využil zázemí české ambasády v Addis Ababě k tomu, aby nabral nových sil a připravil své kolo na další náročnou a dlouhou cestu.

Podrobné zápisky Tomáše Švaříčka z cest můžete sledovat a číst na jeho stránkách http://kolem.off-limits.cz. A nebo na Facebooku. Vřele doporučujeme, je to velmi zajímavé čtení! A Tomášovi držme palce!

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Potvrdit